Parafia pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Zembrach została erygowana przez Biskupa Siedleckiego czyli Podlaskiego Henryka Przeździeckiego dekretem z dnia 21 października 1936 r. Powstała z parafii Trzebieszów. Należały do niej miejscowości: Zembry, Mikłusy, Wólka Konopna, Płudy i Szczepanki. Z czasem dołączono miejscowość Zaolszynie z parafii Zbuczyn, kolonie Maciejowice i Zawady z parafii Krzesk oraz kolonie Gołowierzchy z parafii Trzebieszów.
Pierwszym proboszczem w Zembrach został ks. Władysław Stępień, dotychczasowy wikariusz parafii Trzebieszów. Jego staraniem i przy ofiarnym zaangażowaniu parafian postawiono drewniany kościół. Został on poświęcony z upoważnienia władzy diecezjalnej przez ks. Władysława Stępienia 14 sierpnia 1942 r.
W roku 1936 został poświęcony cmentarz grzebalny.
Parafianie zembrowscy zawsze kultywowali tradycje patriotyczne i szlacheckie. Wielu mężczyzn z tych terenów brało udział w Powstaniu Styczniowym oraz należało do oddziałów partyzanckich w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu. Bolesnym wydarzeniem w czasie II wojny światowej była pacyfikacja wsi Zembry 8 sierpnia 1942 r. W wyniku tego okrutnego wydarzenia w Zembrach i na Majdanku w Lublinie śmierć poniosło 12 osób.
Innym bolesnym, ale i chwalebnym wydarzeniem była procesja parafian do Łukowa w obronie aresztowanych misjonarzy w czerwcu 1950 r. Misjonarze z Zakonu Ojców Bernardynów, którzy prowadzili misje święte w Zembrach, zostali aresztowani przez Urząd Bezpieczeństwa za popieranie patriotycznego podziemia. W wyniku prześladowań także wielu uczestników procesji do Łukowa przebywało w więzieniach do końca 1950 r.
W okresie powstania związków zawodowych „Solidarność” wielu parafian zaangażowało się w przemiany ustrojowe w naszej Ojczyźnie.
W parafii Zembry od chwili jej powstania żywy jest kult maryjny. Świadczą o tym uroczystości odpustowe (3 maja NMP Królowej Polski i 15 sierpnia – Wniebowzięcie NMP). W głównym ołtarzu w drewnianym kościele znajdował się obraz NMP Królowej Polski w otoczeniu polskich świętych oraz obraz Wniebowzięcia NMP. W Parafii są liczne koła różańcowe, a nabożeństwa fatimskie odprawiane są przez cały rok.
Od początku powstania parafii istnieje Franciszkański Zakon Świeckich. Na terenie parafii znajduje się kaplica mszalna w Wólce Konopnej poświęcona w 2000 r. przez ks. Biskupa Jana Wiktora Nowaka, a zbudowana dzięki ofiarności parafian z Wólki Konopnej i osób związanych z tą miejscowością. Pierwsza kaplica w tej miejscowości powstała w 1972 r.
W Mikłusach istnieje przeszło od 100 lat Szkoła Podstawowa. Pierwotny budynek szkoły został ufundowany przez pochodzącego z Zembrów ks. Tadeusza Adama Leszczyńskiego na początku XX wieku.
W roku 1980 została poświęcona przez ks. Bp. Jana Mazura nowa plebania.
Budowa nowego kościoła w Zembrach jest związana z osobą p. Polikarpa Maciejczyka przedsiębiorcy z Gdańska, pochodzącego z parafii Zbuczyn. Jego mama Aniela z d. Grochowska pochodziła z Zembrów i wyszła za mąż w parafii Zbuczyn za Aleksandra Maciejczyka. Pan Maciejczyk wspominając swoją mamę zainicjował budowę nowego kościoła w Zembrach, ufundował projekt i hojnie wspierał to dzieło. Parafianie są mu za to bardzo wdzięczni. Także podczas wizyty kolędowej 2006/2007 r. parafianie opowiadali się za budową kościoła i zadeklarowali, że będą wspierać kwartalnymi ofiarami oraz własną pracą dzieło budowy.
Nowy kościół oraz wystrój wnętrza wraz ze swoimi współpracownikami zaprojektował mgr. iż. arch. Andrzej Sotkowski z Gdańska. Pan Sotkowski przez cały czas trwania budowy i wyposażenia kościoła prowadził ofiarnie nadzór architektoniczny. Projekt kościoła został wykonany według wskazań ks. Bp. Zbigniewa Kiernikowskiego. Szczegółowy projekt wystroju prezbiterium wykonał p. Janusz Sobczyk z Konika Nowego k. Warszawy. Figurę gipsową Matki Bożej wykonali p. Tadeusz i Teresa Zomerowie z Dęblina, wizerunki polskich świętych i błogosławionych artyści włoscy spod Werony. Marmurowy ołtarz, ambona, chrzcielnica, tron pod tabernakulum zostały także wykonane we Włoszech. Tabernakulum wykonano w Tarnowie. Liczne witraże zostały wykonane w pracowni p. Janusza Sobczyka. Konfesjonały i ławki wykonano w zakładzie stolarskim p. Eugeniusza i Janusza Kułak ze Zbulitowa k. Radzynia Podl.
Nowy kościół powstał dzięki ofiarności i zaangażowaniu parafian, osób związanych z parafią w tym także przedsiębiorców oraz wiernych z różnych parafii, gdzie były organizowane zbiórki na ten cel (53 parafie).
Najważniejsze daty związane z budową kościoła to:
16 X 2010 r. – rozpoczęcie budowy
29 X 2010 r. – poświęcenie krzyża i rozpoczętej budowy przez bp. Zbigniewa Kiernikowskiego
27 V 2012 r. – wmurowanie kamienia węgielnego z Bazyliki Zwiastowania w Nazarecie przez bp. Zbigniewa Kiernikowskiego
11 X 2014 r. – poświęcenie dzwonów do nowego kościoła przez bp. Kazimierza Gurdę
6 X 2018 r. – konsekracja ołtarza i poświęcenie kościoła przez bp. Kazimierza Gurdę
3 V 2019 r. – poświęcenie wizerunków polskich świętych i błogosławionych w prezbiterium kościoła przez bp. Piotra Sawczuka.
Proboszczowie parafii Zembry pełnili ten urząd w następujących latach:
+ ks. Władysław Stępień 1936-1948
+ ks. Jan Kuchnicki 1948-1955
+ ks. Julian Joński 1955-1969
+ ks. Jan Frączek 1969
+ ks. Marian Gorgol 1969-1976
Ks. Stefan Karwowski 1976-1985
Ks. Edmund Sroka 1985-1988
Ks. Henryka Krupa 1988-2002
Ks. Ireneusz Głowacki od 2002
Ks. Jan Kluska od 2020
Z parafii Zembry pochodzą kapłani i siostry zakonne:
Ks. Alojzy Radzikowski + 1886
Ks. Tadeusz Leszczyński + 1913
Ks. Julian Borkowski + 1988
Ks. Edward Domański + 1997
Ks. Wacław Andrzejewski + 2004
Ks. Zdzisław Borkowski + 2018
Ks. Henryk Wierzejski
Ks. Zygmunt Chromiński
Ks. Tadeusz Karwowski
Ks. Jerzy Domański
Ks. Sławomir Tchórzewski
Niech wstawiennictwo Królowej Polski i Matki Zembrowskiej i polskich świętych i błogosławionych uprasza całej wspólnocie parafialnej Boże błogosławieństwo i potrzebne łaski. Niech pokój, radość i miłość wypełniają serca tych, którzy będą modlić się w naszej świątyni parafialnej.
Zarys historii parafii Zembry opracowany na podstawie monografii ks. Zdzisława Borkowskiego „Parafia Zembry w Ziemi Łukowskiej” przez ks. Kan. Ireneusza Głowackiego.
Konsekracja Kościoła 6 X 2018 r.